Wyłączniki pływakowe - do czego służą?

Wyłącznik pływakowy jest urządzeniem służącym do monitorowania poziomu cieczy, znajdującym zastosowanie zarówno w przepompowniach, zbiornikach, jak i studniach głębinowych.

sposób działania wyłącznika pływakowego

Wyłącznik pompy

Pływak, który jest w istocie włącznikiem pompy, jest rekomendowany przez producentów jako ekonomiczne rozwiązanie, podnoszące bezpieczeństwo instalacji oraz samej pompy. Wyłącznik pływakowy stosowany w pompach wyróżnia się prostotą obsługi, działania i konstrukcji. Nie tylko jest ekonomiczny, ale również przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej, nie pobierając jej ciągłego strumienia, w przeciwieństwie do innych rozwiązań.


ZASADA DZIAŁANIA WYŁĄCZNIKA PŁYWAKOWEGO

Wyłączniki pływakowe w swojej najprostszej mechanicznej postaci stanowią najczęściej stosowany typ wyłączników. Wypełniony powietrzem pływak, dzięki swojej niskiej gęstości oraz wyporności, unosi się i opada wraz z podnoszeniem lub obniżaniem poziomu cieczy. Jeżeli taki ruch zostanie wykorzystany do poruszania mechaniczną dźwignią, wówczas powstaje mechaniczny przełącznik pływakowy.

W nowoczesnych przełącznikach pływakowych element przełączany to obwód elektryczny. Budowa takiego przełącznika jest zatem nieco bardziej skomplikowana. W najprostszej formie, taki przełącznik pływakowy składa się z takich elementów jak:

  • pusty pływak z wbudowanym magnesem,
  • rurka prowadząca
  • kołnierze regulacyjne ograniczające jego ruchy na rurce
  • kontaktron umieszczony wewnątrz rurki

JAKA JEST SPECYFIKACJA PRZEŁĄCZNIKA PŁYWAKOWEGO?

Aby dokonać wyboru odpowiedniego pływaka, konieczne jest określenie kilku parametrów takich jak:

  • liczba styków/wyjść przełączających
  • pozycja oraz funkcja każdego wyjścia przełączającego
  • długość rurki prowadzącej
  • rodzaj podłączenia elektrycznego
  • przyłącze procesowe
  • rodzaj materiału

ZASTOSOWANIE WYŁĄCZNIKA PŁYWAKOWEGO

Pływakowe sygnalizatory poziomu cieczy znajdują zastosowanie w różnego rodzaju studniach głębinowych. Ich główną funkcją jest alarmowanie niskiego i wysokiego poziomu wody, co zabezpiecza pompę przed suchobiegiem.

Najczęstsze przypadki suchobiegu i uszkodzenia hydrauliki występują w pompach ssących, głównie z powodu zbyt silnej pompy w stosunku do wydajności studni, bądź montażu pompy w zbyt dużej odległości od lustra wody, co prowadzi do pracy urządzenia na granicy ssania lub nawet zerwania lustra wody. Wyłączniki pływakowe mogą być stosowane zarówno w przypadku wody pitnej, cieczy przejrzystych, ścieków, jak i cieczy agresywnych, takich jak rozpuszczalniki, kwasy, węglowodory, woda morska czy farby.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą naszej firmy, gdzie oferujemy wyłączniki pływakowe różnej długości, dostosowane do głębokości zbiornika z cieczą.

jak działa wyłącznik pływakowy

WYŁĄCZNIKI PŁYWAKOWE W NASZEJ OFERCIE

Skontaktuj się z nami

Kontakt:

biuro@jbksystem.com.pl

tel: +48 58 627-63-64

fax: +48 58 627-63-65

Dział serwisu

serwis@jbksystem.com.pl

Dział techniczny

biuro@jbksystem.com.pl

Dział handlowy

handlowy@jbksystem.com.pl

Adres:

ul. Hryniewickiego 10

81-340 Gdynia

budynek 74

 

NIP: 586-159-13-18

REGON: 192378844