Wyłączniki pływakowe - do czego służą?

Wyłącznik pływakowy to urządzenie służące do kontroli poziomu cieczy. Sprawdzają się zarówno w przepompowniach, zbiornikach jak i studniach głębinowych.

Wyłącznik pompy

Pływak to nic innego jak włącznik pompy. Producenci zalecają go jako ekonomiczne rozwiązanie, zwiększające bezpieczeństwo instalacji oraz pompy. Wyłącznik pływakowy stosowany w pompach jest wyjątkowo prosty w obsłudze, działaniu i w swojej budowie. Jest nie tylko niedrogi, ale również pomaga oszczędzać energię elektryczną. W przeciwieństwie do innych rozwiązań, nie pobiera w sposób ciągły energii elektrycznej.


ZASADA DZIAŁANIA WYŁĄCZNIKA PŁYWAKOWEGO

Wyłączniki pływakowe w swojej najprostszej mechanicznej postaci stanowią najczęściej stosowany typ wyłączników. Wypełniony powietrzem pływak, dzięki swojej niskiej gęstości oraz wyporności, unosi się i opada wraz z podnoszeniem lub obniżaniem poziomu cieczy. Jeżeli taki ruch zostanie wykorzystany do poruszania mechaniczną dźwignią, wówczas powstaje mechaniczny przełącznik pływakowy.

W nowoczesnych przełącznikach pływakowych element przełączany to obwód elektryczny. Budowa takiego przełącznika jest zatem nieco bardziej skomplikowana. W najprostszej formie, taki przełącznik pływakowy składa się z takich elementów jak:

  • pusty pływak z wbudowanym magnesem,
  • rurka prowadząca
  • kołnierze regulacyjne ograniczające jego ruchy na rurce
  • kontaktron umieszczony wewnątrz rurki

JAKA JEST SPECYFIKACJA PRZEŁĄCZNIKA PŁYWAKOWEGO?

Aby dokonać wyboru odpowiedniego pływaka, konieczne jest określenie kilku parametrów takich jak:

  • liczba styków/wyjść przełączających
  • pozycja oraz funkcja każdego wyjścia przełączającego
  • długość rurki prowadzącej
  • rodzaj podłączenia elektrycznego
  • przyłącze procesowe
  • rodzaj materiału

ZASTOSOWANIE WYŁĄCZNIKA PŁYWAKOWEGO

Pływakowe sygnalizatory poziomu cieczy znajdują zastosowanie w różnego rodzaju studniach głębinowych. Ich nadrzędną funkcją jest alarmowanie niskiego i wysokiego poziomu wody, co w efekcie chroni pompę przed suchobiegiem.

Najczęstsze przypadki suchobiegu i uszkodzenia hydrauliki występują w pompach ssących. Ich główną przyczyną jest z reguły zbyt mocna pompa w stosunku do wydajności studni. Inny, równie często spotykany, powód suchobiegu, to montaż pompy w takiej odległości od lustra wody, że w efekcie urządzenie pracuje na granicy ssania. Dość często dochodzi wtedy do tzw. zerwania lustra wody. Warto zatem zabezpieczyć się przed wystąpieniem takiej sytuacji.

Wyłączniki pływakowe mogą być stosowane tam, gdzie mamy do czynienia z wodą pitną (posiadają certyfikaty ACS), cieczami przejrzystymi, wodą i ściekami, a nawet z cieczami agresywnymi takimi jak rozpuszczalniki, kwasy węglowodory, woda morska czy farby.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą naszej firmy. Posiadamy wyłączniki pływakowe różnych długości, dostosowane do głębokości zbiornika z cieczą. 

WYŁĄCZNIKI PŁYWAKOWE W NASZEJ OFERCIE

Skontaktuj się z nami

Kontakt:

biuro@jbksystem.com.pl

tel: +48 58 627-63-64

fax: +48 58 627-63-65

Dział serwisu

serwis@jbksystem.com.pl

Dział techniczny

biuro@jbksystem.com.pl

Dział handlowy

handlowy@jbksystem.com.pl

Adres:

ul. Hryniewickiego 10

81-340 Gdynia

budynek 74

 

NIP: 586-159-13-18

REGON: 192378844