Wyłączniki pływakowe - do czego służą?
Wyłącznik pływakowy jest urządzeniem służącym do monitorowania poziomu cieczy, znajdującym zastosowanie zarówno w przepompowniach, zbiornikach, jak i studniach głębinowych.
Wyłącznik pompy
Pływak, który jest w istocie włącznikiem pompy, jest rekomendowany przez producentów jako ekonomiczne rozwiązanie, podnoszące bezpieczeństwo instalacji oraz samej pompy. Wyłącznik pływakowy stosowany w pompach wyróżnia się prostotą obsługi, działania i konstrukcji. Nie tylko jest ekonomiczny, ale również przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej, nie pobierając jej ciągłego strumienia, w przeciwieństwie do innych rozwiązań.
ZASADA DZIAŁANIA WYŁĄCZNIKA PŁYWAKOWEGO
Wyłączniki pływakowe w swojej najprostszej mechanicznej postaci stanowią najczęściej stosowany typ wyłączników. Wypełniony powietrzem pływak, dzięki swojej niskiej gęstości oraz wyporności, unosi się i opada wraz z podnoszeniem lub obniżaniem poziomu cieczy. Jeżeli taki ruch zostanie wykorzystany do poruszania mechaniczną dźwignią, wówczas powstaje mechaniczny przełącznik pływakowy.
W nowoczesnych przełącznikach pływakowych element przełączany to obwód elektryczny. Budowa takiego przełącznika jest zatem nieco bardziej skomplikowana. W najprostszej formie, taki przełącznik pływakowy składa się z takich elementów jak:
- pusty pływak z wbudowanym magnesem,
- rurka prowadząca
- kołnierze regulacyjne ograniczające jego ruchy na rurce
- kontaktron umieszczony wewnątrz rurki
JAKA JEST SPECYFIKACJA PRZEŁĄCZNIKA PŁYWAKOWEGO?
Aby dokonać wyboru odpowiedniego pływaka, konieczne jest określenie kilku parametrów takich jak:
- liczba styków/wyjść przełączających
- pozycja oraz funkcja każdego wyjścia przełączającego
- długość rurki prowadzącej
- rodzaj podłączenia elektrycznego
- przyłącze procesowe
- rodzaj materiału
ZASTOSOWANIE WYŁĄCZNIKA PŁYWAKOWEGO
Pływakowe sygnalizatory poziomu cieczy znajdują zastosowanie w różnego rodzaju studniach głębinowych. Ich główną funkcją jest alarmowanie niskiego i wysokiego poziomu wody, co zabezpiecza pompę przed suchobiegiem.
Najczęstsze przypadki suchobiegu i uszkodzenia hydrauliki występują w pompach ssących, głównie z powodu zbyt silnej pompy w stosunku do wydajności studni, bądź montażu pompy w zbyt dużej odległości od lustra wody, co prowadzi do pracy urządzenia na granicy ssania lub nawet zerwania lustra wody. Wyłączniki pływakowe mogą być stosowane zarówno w przypadku wody pitnej, cieczy przejrzystych, ścieków, jak i cieczy agresywnych, takich jak rozpuszczalniki, kwasy, węglowodory, woda morska czy farby.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą naszej firmy, gdzie oferujemy wyłączniki pływakowe różnej długości, dostosowane do głębokości zbiornika z cieczą.
Skontaktuj się z nami
Kontakt:
biuro@jbksystem.com.pl
tel: +48 58 627-63-64
fax: +48 58 627-63-65
Dział serwisu
serwis@jbksystem.com.pl
Dział techniczny
biuro@jbksystem.com.pl
Dział handlowy
handlowy@jbksystem.com.pl
Adres:
ul. Hryniewickiego 10
81-340 Gdynia
budynek 74
NIP: 586-159-13-18
REGON: 192378844